Önkéntesség.
nonprofit.hu 2007.02.08. 16:32
A nonprofit.hun megjelent egy cikk az önkéntesség történetéről!
Az önkéntesség története:
-Az önkéntesség a magyar társadalom szerves része, és annak nyomait a kora középkortól fel lehetett fedezni. Az önkéntes mozgalmak szervezeti formába rendeződése erőteljesen a reformkor Magyarországán jelentkezett. Az aktuális hatalom nem mindig nézte jó szemmel ezen kezdeményezéseket, és emiatt a kibontakozása a nyugati társadalmakéhoz képest megkésett. A második világháború előtti időben már komplex állam és önkormányzatok által is támogatott rendszerekben jelenhettek meg az önkéntesek főképpen a szociális ellátásban (pl. Egri Norma). -Sajnálatos módon a szocializmus alatt az állampolgárok önkéntes szervezetei háttérbe szorultak, mert a mindenható állam az élet minden területén saját maga kívánta a megoldásokat szállítani és így nem kaphattak teret a közösségi problémákra szerveződő állampolgári kezdeményezések. A rendszerváltás utáni idő bizonyította, hogy a magyar társadalomban mérhetetlen tettvágy és problémamegoldó készség szunnyadt, amit le lehetett folytani évtizedeken keresztül, de kiirtani teljesen képtelenség volt. Ennek következtében a törvényi változásokkal egy időben gombamód kezdtek elszaporodni a főképpen önkéntes munkára alapuló egyesületek, egyletek és körök. A ma Magyarországán az önkéntesség megkerülhetetlen, és figyelmen kívül hagyása komoly hiba. A szervezetek kimagasló száma jelzi, hogy az emberek nagy százaléka vesz részt szabadidejében önkéntes tevékenységben, mégis azt lehet tapasztalni, hogy az önkéntes munkát vállalók aránya és a közösen felvállalt és megoldott feladatok mennyisége elmarad a nyugati országok szintjétől. Ennek manapság sok oka van, de leginkább a következő okok sorolhatók fel:
• a pozitív társadalmi minta hiánya ( ha a fiatal generáció nem látja, hogy a szülők is magától értetődőnek veszik az önkénteskedést, akkor ők is nehezebben fogják elkezdeni)
• a hagyományos közösségek korábbi szétzilálódása ( főképpen a városba költözők vesztették el kapcsolataikat a saját környezetükben lakókkal)
• a civilek szervezési készségeinek hiányossága ( még nem volt alkalmuk arra, hogy megtanulják, hogyan is lehet egy jól működő önkéntes programot üzemeltetni)
• a megfelelő emberi erőforrások hiánya ( kevés a fizettet alkalmazott a szervezeteknél és azok hiányában nem tud a szervezet megfelelően bánni az újonnan érkező segítőkkel)
• az emberek pénzkeresésért vívott küzdelme ( a nyugati országokéhoz képest kevesebb idő jut idehaza szabadidős programokra)
• hiányzik az önkéntesség megfelelő társadalmi súlya (ennek hiányában a média és a politikusok kevéssé tartják fontosnak propagálását, előmozdítását).
E tények megváltoztatása érdekében igen sok teendője van mindenkinek aki szeretné, hogy az elkövetkezendő években olyan helyzet alakulhasson ki, ami ideálisnak mondható. Természetesen ez egy nagyon hosszú folyamat, de ha nem tesszük meg a szükséges apró lépéseket, akkor az összkép nem fog változni.
-Óriási előrelépést jelentett a 2005. június 27-én elfogadott önkéntes törvény, amely 2005. október 1-jén lépett hatályba, ezzel együtt bejelentési kötelezettséget "róva" az önkénteseket foglalkoztatni szándékozó szervezetekre és intézményekre.
A hazai önkéntesség további fejlesztése érdekében szeretnénk a következőket ajánlani:
-EGYÉNEK részére: Az ország minden pontján nagyon sok olyan szervezet van, aki önkénteseket vár még ha nem is hirdeti azt folyamatosan. A regionális civil központok segítségével, vagy a nonprofit adatbázis segítségével Ön is megtalálhatja ezeket az adatokat és kiválaszthatja azt a szervezetet, amely olyan tevékenységet végez, ami Önnek szimpatikus. Mindenképpen megér ez egy telefont, mert az önkéntes munka révén olyan tudásra, ismeretekre és élményekre tehet szert, amit egyébként semmi más módon nem lehet megszerezni. Az onkentes.hu oldalán is az év során be fog indulni egy országos adatbázis, mely segítségével Ön könnyedén megtalálhatja a legmegfelelőbb helyszínt és tevékenységet.
-SZERVEZETEK részére: Magától értetődik, de a legtöbb ember azért kezd el önkénteskedni, mert megkérik rá. Adjanak hírt magukról és kérjék a lakosságot, hogy segítsék az Önök munkáját, de ezek előtt mindenképpen gondolják végig, hogy mit fognak tenni azokkal, akik felemelik a telefont vagy besétálnak Önökhöz és segítségüket kínálják. Ne gondolják azt, hogy az önkéntesekkel való foglalkozás kevesebb energiát és időt igényel, mint a fizetett alkalmazottakkal való bánás. Az önkéntesek munkáját is koordinálni kell, őket is fel kell készíteni, ellenőrizni kell a munkájukat, sőt érdemes pontos munkaköri leírást adni számukra, hogy világosak legyenek a feladatok. Ezekről olvashat részletesebben abban a két tanulmányban, amely a tanulmányok oldalunkon található, vagy forduljon segítségért olyan szervezetekhez, akik már megfelelően megszervezték ezeket a feladatokat. Sok év tapasztalatából mondhatjuk, hogy ezek végiggondolása nélkül nem lehet jól működő önkéntes programot fenntartani, mert az önkéntesek fizetés hiányában nagyon kritikusak tudnak lenni és a motivációjuk megtartása nélkül nem fognak hosszú távon rendelkezésre állni. Ez az energia befektetés megéri viszont, mert az önkéntesekkel kiegészülve sokkal többet és hatékonyabban tudnak tenni és egész biztos még a rutinmunka is élvezetesebbé válik.
-CÉGEK részére: Magyarországon egyelőre a cégek közül igen kevés él az alkalmazottaknak biztosítható önkéntes munkavégzés lehetőségével. Pedig ez mind a civil szervezeteknek (akár csoportos akár egyéni formában érkező alkalmazottakról van szó), mind a cégeknek kölcsönösen előnyös lehetőség. A cégek ezáltal a munkatársak számára olyan alternatív tevékenységet tudnak kínálni, ami eltér a mindennapos rutin feladattól, az új környezet is változatosságot biztosít, nem beszélve arról, hogy a közösen végzett "jószolgálati munka" jóérzéssel tölti el az alkalmazottakat és a csapatépítés egyik legjobb eszköze, amire sokszor komoly pénzeket kell fizetni ilyen programokat szervező cégeknek. Az önkéntes programok biztosítása által az alkalmazottak általában hűségesebbek és lojálisabbak lesznek, mert látják, hogy a cégük a társadalomért ténylegesen felelősséget vállal, és nem csak az áru előállítása és eladása az egyetlen célja. A munkatársak az újfajta környezetbe csöppenve elsajátíthatnak olyan készségeket, ismereteket, amiket aztán a mindennapi munkavégzésben hasznosíthatnak.
Amennyiben cégük ilyen program elindításán gondolkodik, keresse fel a United Way Magyarország irodáját, ahol segíteni tudnak abban, hogy milyen lépéseket kell megtenni.
Amennyiben további információt szeretne beszerezni önkéntesség kapcsán, kérjük, látogasson el a www.onkentes.hu oldalra, mely 2001-es ÖNKÉNTESEK ÉVE Magyarországon kezdeményezés kapcsán jött létre.
|